Определянето на категорията на всеки конкретен хотел се извършва от Министъра на туризма или от Кмета на общината по местонахождението на обекта (хотела), като категориите „две“, „три“, „четири“ и „пет“ звезди за съответния хотел (с изключение на семейните хотели) се определя от Министъра на туризма, а категорията „една“ звезда от Кмета на общината. В процедурата по категоризация на хотел има три основни момента, а именно:
- А – минимални изисквания към самия туристически обект - за изграждане, обзавеждане и оборудване;
- Б – минимални изисквания към персонала – езикова и професионална квалификация;
- В – минимални изисквания към търговеца, който чрез хотела предоставя туристически услуги.
Подробно ще разгледаме изискванията по т. А, Б и В в процедурата по категоризация на хотел с „три“ звезди, като най - масово средство за подслон на територията на Р България.
|
I.По т. А: Хотелска стая: С едно легло: площ – 12,0 кв.м, светла височина – 2,6 м., С две легла: площ – 15,6 кв.м, светла височина – 2,6 м. Санитарен възел – обща площ – 4, 3 кв. м, светла височина – 2,2 м, Входно антре – 1, 6 м. и т.н.
II. По т. Б Управител: средно образование и професионална квалификация в туризма, или средно образование и 5 години стаж в туризма. Задължително владеене на поне един чужд език. Камериерка: основно образование и минимални познания по един чужд език и т.н.
По т. В Хотелиерството се извършва от лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон; Търговци по смисъла на търговския закон са и всички търговски дружества (ЕООД, ООД, АД, ЕАД и др.). Не е в производство по ликвидация или несъстоятелност. Има персонал с изискуемото образование и езикова квалификация, като за управленския персонал се изисква и стаж.
Необходими документи: Лицето, което ще извършва хотелиерство или упълномощено от него лице подава до Министъра на икономиката заявление за категоризиране по образец, към което прилага: - Декларация по образец за регистрация в търговския регистър с посочване на ЕИК или копия от документи, удостоверяващи, че лицето има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност, включително по законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз; - Декларация, че лицето не е в ликвидация; - Справка по образец за професионалната и езиковата квалификация на персонала в обекта; - Копия на документите, удостоверяващи образованието или професионалната квалификация, стаж в туризма и езиковата квалификация на управителя на туристическия обект; - Формуляр по образец за определяне на категорията; - Копия на документите за собственост на обекта или копие от договора за наем или от друг договор, от който е видно, че са налице условия лицето да извършва съответната туристическа дейност в обекта; - Документ, удостоверяващ въвеждането на обекта в експлоатация, или друг документ, удостоверяващ законността на обекта, при спазване изискванията на ЗУТ; - Изрично пълномощно в оригинал, когато заявлението се подава от пълномощник; - Документ за платена такса за разглеждане на документи за категоризиране. Съответната експертна комисия по категоризация на туристически обекти разглежда заявленията в 14-дневен срок от датата на постъпването им и след като констатира, че представените документи съответстват на изискванията, се произнася по тях с мотивирано предложение до Министъра на туризма да открие процедурата по категоризиране на хотела и да издаде Временно удостоверение за откритата процедура по категоризиране. В случай на констатирана непълнота или нередовност на представените документи съответната ЕККТО обекти в срок 10 работни дни от датата на заседанието писмено уведомява заявителя и определя 14-дневен срок от получаване на уведомлението за отстраняването им. Ако в указания срок непълнотите и/или нередовностите не бъдат отстранени, съответният категоризиращ орган със заповед отказва определяне на вид и категория на хотела. Временното удостоверение за открита процедура по категоризиране е със срок на валидност четири месеца; В срока на временните удостоверения по решение на съответната ЕККТО се определя експертна работна група за проверка на място в обекта за съответствието му с изискванията за заявената категория. За проверката се съставя констативен протокол, който съдържа предложение за определяне или за отказ за определяне на вид и категория на туристическия обект. Министъра на туризма въз основа на предложението на ЕККТО в съответния срок на временното удостоверение определя вида и категорията на обекта и издава удостоверение за определена категория или със заповед мотивирано отказва определянето на категория. Отказът подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
|